خانه دسته‌بندی نشده کویرهای ایران

کویرهای ایران

 

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان واقع شده است که از شمال به دریاچه ی نمک آران و بیدگل،از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر،از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره و در نهایت به شهرستان آران و بیدگل از سمت جنوب منتهی می شود.امنیت،تنوع جاذبه های گردشگری،تنوع گونه های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه فضای مناسبی را جهت گردشگری فراهم نموده است گردشگران بسیاری را به این منطقه می کشاند.

موقعیت جغرافیایی کویر مرنجاب 

کویر مرنجاب با قرارگیری در مسیر جاده ابریشم،از مکان ها محبوب تفریحی صفویان بوده است.این کویر در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان است و تا شهر کاشان 62 کیلومتر فاصله دارد.نام مرنجاب را شاه عباس صفوی برای این کویر انتخاب نموده است.شکل اصلی نام این منطقه(مرد رنج آب) بوده است که نشان از مشقت تامین آب شیرین در منطقه داشته است.گذر زمان و تغییر در واژگان از این نام،مرنجاب را ساخته است.کویر مرنجاب از سمت شمال به دریاچه ی نمک آران و بیدگل،از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر،از غرب به کویر مسیله و دیاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره و در نهایت به شهرستان آران  بیدگل از سمت جنوب منتهی می شود.

دیدنی های کویر مرنجاب

علاوه بر تفریحات معمول کویری مانند شترسواری،پیاده روی بر رمل های شنی،آفرود و … کویر مرنجاب دارای جاذبه های گردشگری دیگری نیز می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.دریاچه ی نمک:یکی از جاذبه های طبیعی در نزدیکی کاروانسرای مرنجاب،دریاچه ی نمک آران و بیدگل است که به دریاچه ی سرگردان نیز مشهور است.گذشتگان بر این باورند که این جزیره به صورت مداوم در حال حرکت است،اما بعدها مشخص شد که این موضوع به خاطر خطای دید بوده و با محو شدن دو انتهای خط افق در هم که دلیلش گرمای شدید و پدیده سراب بوده،این تصور به وجود آمده.آب دریاچه به مرور زمان خشک شده و رد سفیدی از نمک روی زمین باقی مانده است.

کاروانسرای مرنجاب

طبق روایات،قلعه و کاروانسرای این منطقه به ستور شاه عباس ساخته شده است.بر کتیبه سر در این کاروانسرا نوشته شده است که 500 پاسدار مسلح همواره در قلعه حضور داشته اند.این کاروانسرا 29 اتاق دارد و امروزه گردشگران این منطقه در آن اقامت دارند.در ضلع جنوبی کاروانسرا حوضچه ای وجود دارد که درخت های بید و کوره گز آن را محصور نموده اند.آب این حوضچه از چشمه ای که در نزدیکی ان قرار دارد به دست می آید.در چند سال اخیر،اطراف آن را آجر فرش کرده اند و مسافران اطراف ان چادر و اتراق می کنند.چاه دست کن:این چاه که در چهار کیلومتری شق کاروانسرا قرار گرفته است،حاوی آب شیرین است.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب 

تقیبا در تمام طول سال در کویر مرنجاب با آب و هوایی گرم و تابش مستقیم نور خورشید مواجه هستیم.بهترین زمان برای گردش در این کویر نارنجی رنگ،از اوایل آبان تا اواخر فروردین ماه است.با این که در این زمان هم ساعات گرمی از روز را تجبه می کنید،اما به طور کلی می توان گفت درجه ی حرارت این منطقه در پاییز،زمستان و اول بهار قابل تحمل تر می باشد.

 

کویر مصر یکی از زیبا ترین کویر های ایران است که در استان اصفهان،شهرستان خور و بیابانک و در نزدیکی روستای توریستی مصر واقع شده است.پیاده روی در میان شن های روان،شترسواری،موتورهای چهاچرخ،خودروهای آفرود،تماشای غروب آفتاب و از همه مهم تر شب نشینی در دور آتش و تماشای ستارگان آسمان از محبوب ترین تفریحات این منطقه به شمار می رود.

موقعیت جغرافیایی کویر مصر

کویر یا رستای مصر در فاصله ی 30 کیلومتری شمال شهرستان خور و 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق قرار گرفته است.با پیمودن فاصله ی بسیار اندکی از میان مزارع امین آباد به روستای خشت و گلی مصر می رسید.کویر مصر در گذشته به نام های (چاه دراز)،(کلاته یوسف) و (مزرعه یوسف) نیز شناخته میشد.این منطقه در دشت کویر واقع شده است.کویر یا روستای مصر در مجموع حدود 120 نفر جمعیت دارد و به دلیل داشتن چشم اندازهای گیرا،یکی از زیبا ترین جلوه های طبیعی ایران به شمار می آید.

آب و هوای کویر مصر

کویر مصر قالبا آب و هوایی گرم و خشک دارد.آب و هوای کویر در تابستان بسیار گرم  و غیر قابل تحمل است و جاندارانی مانند مار،عقرب،رتیل و غیره نیز در این فصل بیرون هستند.این منطقه در فصول پاییز و زمستان کمی متفاوت تر می باشد.در این فصول آب و هوا در طی روز تا حدودی ملایم و معتدل است و در هنگام شب رو به سرما می رود.به همین دلیل بسیاری از گردشگران بر این باورند که بهترین زمان برای سفر به کویر مصر در نیمه ی دوم سال است.بر این اساس بهترین زمان برای سفر به کویر مصر،از آبان ماه تا اردیبهشت می باشد.

تفریحات کویر مصر

در کویر مصر علاوه بر کویر نوردی،آفرود،موتورسواری،رصد ستارگان،شترسواری و … شاهد جاذبه های تاریخی و طبیعی نیز هستیم که در ادامه بدان اشاره خواهد شد.

قلعه بیاضیه:قلعه بیاضیه یادگاری از دوران ساسانیان است.اتاق های متعدد و تو در توی این قلعه،یادآور سبک معماری ساسانی است.در خلال حمله ی نائب کاشانی،تمامی قلعه های منطقه به جز قلعه بیاضیه سقوط می کنند.

دریاچه ی نمک خور:این دریاچه با داشتن پنج ضلعی های نمک که در زمستان به رنگ تیره در می آیند،یکی از جاذبه های دیدنی کویر مصر می باشد.

دکتر فیش:دکتر فیش دریاچه ای متفاوت در کویر مصر می باشد که با داشتن آبزیان مختلف،در درمان بیماری های پوستی موثر و کارامد می باشد.

نخلستان سوخته:یکی دیگر از جاذبه های کویر مصر،نخلستانی است که درختان آن در اثر سرمای طاقت فرسای 40 سال پیش یخ زده و از بین رفته اند.

نیزار کویر مصر:نیزار کویر مصر یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه است که با داشتن نی هایی با ارتفاع 4 متر،منظره ی زیبایی خلق کرده اند.گونه های متنوع حیوانات مانند گربه و روباه شنی،مار و پرندگان شکاری مثل شاهین،از جذابیت های این منطقه به شمار می روند.این نیزار که در شمال شرق کویر مصر واقع شده است؛بر اثر وقوع سیل سال 1355 در کویر مصر پدید آمد.

 

کویر حلوان یکی از نقاط دست نخورده در استان خراسان جنوبی می باشد.بر خلاف قسمت های شمالی ایران،کویر حلواندارای آب و های گرم بوده و یکی از مقاصد گردشگری ویژه برای ماجراجویان می باشد.به دلیل ویژگی های آب و هوایی کویری این منطقه،بهترین زمان بازدید از کویر حلان،پاییز می باشد.

موقعیت جغرافیایی

کویر حلوان در نزدیکی روستای حلوان قرار دارد و در شهرستان طبس واقع شده است.شنزار حلوان،شکل مثلثی دارد.این شنزار از جمله کویرهایی است که در سال های اخیر به یکی از مقاصد توریستی پر طرفدار تبدیل شده است.کویر حلوان که در فهرست آثار طبیعی-ملی ایران به ثبت رسیده است،در فاصله 40 کیلومتری ارتفاعات پیر حاجات از سمت شمال،ارتفاعات عاشقان از شرق،118 کیلومتری دریاچه نمک خور از سمت غرب و در 36 کیلومتری جاده خور از جنوب قرار دارد.دشت کویر از سمت شمال و غرب،کویر حلوان را احاطه کرده است.کویر حلوان به علت وجود معادن فراوان،با دارا بودن چندین جاده خاکی،یکی از آسان ترین مسیر های کویر نوردی را در میان سایر کویرهای ایران دارا می باشد.

تفریحات و دیدنی های حلوان

دیدنی و تفریحات در حلوان صرفه به تفریحات کویری مانند قدم زدن روی رمل های شنی و رصد ستارگان محدود نیست.یکی از مناطق دیدنی این ناحیه روستای حلوان است که دارای نخلستان خرما و باتلاق های نمک می باشد.پس از عبور از پس کوچه های تاریخی و با معماری منحصر به فرد روستا،به قلعه حلوان خواهیم رسید که مهم ترین جاذبه ی این روستا محسوب می شود.

چه زمانی به کویر حلوان برویم؟

فصول پاییز و زمستان،بهترین زمان سفر به کویر حلوان و دیگر کویر های ایران می باشد.با جستجو در سایت های نجوم می توانید از تاریخ و زمان دقیق رویداد های کیهانی و بارش های نجومی مطلع شوید چرا که این قبیل رویداد ها از حیرت انگیزترین جاذبه های گردشگری مناطق کویری به شمار می روند.

مسیر های سفر به کویر حلوان

  • مسیر اول:جاده خور- طبس می باشد که در آن از چاله کویر و دریاچه نمک خور عبور می کنید.کویر حلوان در جنوبی ترین قسمت این جاده قرار دارد.
  • مسیر دوم:جاده خور- طبس است که ازسه راهی جعفر آباد و پس از چند آلونک سنگی از مسیر پیشین جدا شده و از طریق یک مسیر خاکی شما را به شنزار های کویر حلوان می رساند.
  • مسیر سوم:جاده خور- طبس و پس از مسیر جعفرآباد- طبس است.پس از ورود به جاده فرعی باید تابلوهای حلوان را دنبال نمایید.

کویر درک

کویر درک که در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد مکانی خارق العاده است که در آن کویر و دریا با هم تلاقی دارند.منطقه ی درک به دلیل ویژگی های خارق العاده آن مانند رسیدن کویر به دریا مورد توجه می باشد.این پدیده کم نظیر در آفریقا نیز به چشم می خورد.ساحل درک به دلیل موقعیت خاص خود،یکی از تمیز ترین ساحل های ایران به شمار می رود.

تلاقی کویر و دریا

منطقه ی گردشگری درک از جمله تمیز ترین سواحل ایران است که به دلیل کمتر شناخته شدن آن در میان گردشگران،کاملا دست نخورده باقی ماند است.در کویر درک لذت پیاده روی بر رمل های شنی کویر همگام با شنیدن صدای امواج دریاست.شگفتی کویر درک تنها به این تلاقی محدود نمی شود.در این منطقه آب های فیروزه ای دریای عمان و اقیانوس هند با هم ترکیب می شوند و با کویر واقع در ساحل درک،منظره ای خیره کننده ایجاد می کنند.استان سیستان و بلوچستان که یکی از امن ترین مناطق ایران است،دارای پتانسیل های گردشگری مانند کویر درک می باشد.روستای درک،بین دو بندر مهم ایران،یعنی بندر چابهار و بندر عباس،قرار دارد.در زبان محلی این منطقه،درک به معنی زندگی در کنار دریا می باشد.

پاک ترین ساحل ایران

بر خلاف سواحل پر ازدحام شمال کشور،ساحل درک به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود در جنوب شرقی ایران،چندان برای عموم شناخته شده نیست.این ساحل از بکرترین و تمیزترین سواحل ایران به شمار می رود که عاری از هرگونه زباله است.در اواخر اسفند ماه و اوایل فروردین،می توانید درخشش پلانکتون ها را در این ساحل خیره کننده درک مشاهده کنید.

روستای درک

روستای درک زرآباد که در سواحل مکران قرار دارد و از توابع شهرستان کنارک می باشد،در فاصله ای حدود 170 کیلومتری غرب منطقه آزاد چابهار و همچنین 120 کیلومتری مرکز شهرستان کنارک قرار دارد.این روستای بکر از چهار نمونه ساحل صخره ای،ساحل ماسه ای،ساحل شنی و ساحل مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار بوده که به جذابیت هرچه بیشتر آن

می افزاید.یکی از عجایب روستای درک وجود چاه های با آب شیرین و زلال در ین روستا است که با توجه به نزدیکی دریا،پدیده ای شگفت انگیز است.از جمله امکانات تفریحی می توان به شنا،موج سواری،قایق سواری و ورزش های آبی در کنار تفریحات کویری مانند کویرنوردی،رصد ستارگان و… اشاره کرد.

کویر سه قلعه

سه قلعه،نام کویری خاص در شرق ایران می باشد که در فاصله 37 کیلومتری از شهر سرایان قرار گرفته است.ویژگی های خاص و منحصر به فرد این کویر مانند افق دید باز،وجود دریاچه نمک،تپه ماهور و… همگی سبب شده است که این بیابان به مکانی شگفت انگیز برای بازدید تبدیل شود.وجود تعدادی بنای تارخی مانند کاروانسرا،از دیگر جاذبه های کویر سه قلعه محسوب می شوند.

 

معرفی کویر سه قلعه

کویر سه قلعه یکی از پتانسیل های طبیعی شرق ایران است که طی سال های اخیر با ساخت اقامتگاه های بومگردی،بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب کرده است.این کویر در استان خراسان جنوبی،در نزدیکی شهرستان سرایان و اطراف شهر سه قلعه قرار گرفته است.قرارگیری کویر سه قلعه به لحاظ جغرافیایی به گونه ایست که در مسیر جریان گرد و غبار محلی قرار نداشته و افق دید باز و حدود صفر درجه در محل رصدگاه را دارا می باشد.از دیگر ویژگی های این منطقه می توان به امنیت بالا،آثار تاریخی مانند رباط و کاروانسرا،دریاچه نمک،دق (زمینی صاف و سفت که فاقد هرگونه پوشش گیاهی است)و تپه ماهور اشاره کرد.کویر سه قلعه ارتفاع کمی نسبت به سطح دریا دارد و به طور کلی یک منطقه ی بیابانی محسوب می شود که میزان بارندگی سالیانه آن کمتر از 100 میلیمتر می باشد.سه قلعه در محدوده ی حوضه ی آبریز کویر نمک واقع شده و دارای آب و هوای گرم و خشک،با زمستان های سرد می باشد.

تاریک ترین آسمان ایران

سه قلعه،پنجمین آسمان تاریک ایران می باشد که دارای رصدخانه هایی برای کاوش در آسمان می باشد.این مجموعه به عنوان یکی از سه کاندیدای نهایی،جهت احداث رصدخانه ملی ایران انتخاب شده است.از منظر نجوم نیز آسمان سه قلعه فاکتوری برای حد قدر یا شفافیت آسمان دارد و حد قدر آسمان سه قلعه 2/7 است و تاریک ترین آسمان ایران را دارد.منطقه سه قلعه دارای تراکم ابرناکی بسیار پایین و در نتیجه تعداد شب هایی با آسمان صاف در حد بسیار فراتر از نیاز متعارف ستاره شناسان آماتور است و همین دلیل است که نهمین رقابت رصدی ایران در این محل برگزار شد.

تفریحات کویر سه قلعه

اسکیت سواری و سر خوردن از بالای رمل های شنی،شترسواری و گاها مسابقه شتردوانی،موتورسواری و… از تفریحات این کویر به شمار می روند.علاوه بر این ها می توان به فعالیت هایی چون آفرود سواری و جیپ سواری نیز اشاره کرد که از هیجان بالایی برخوردار می باشند.وجود بناهای تاریخی از جمله کاروانسرا و رباط ها در نزدیکی کویر و در شهر سه

قلعه،توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.روستاهای ییلاقی شمال شهرستان،مجموعه آثار تاریخی شهر سرایان،موزه و همچنین پتانسیل های صنایع دستی شهرستان بر قابلیت کویر سه قلعه افزوده است.

 

کویر رضا آباد

کویر رضا آباد،در فاصله ی 200 کیلومتری جنوب غربی شاهرود و در 100 متری روستایی به همین نام در منطقه پارک وحش خارتوران استان سمنان قرار گرفته است.تپه های شنی با اشکال گوناگون،چادرهای عشایر،خانه های گنبدی خشتی،گله های شتر و آسمان صاف و به دور از آلودگی های نوری از ویژگی های این منطقه کویری هستند.

معرفی کویر رضا آباد

در یک سمت کویر رضا آباد تپه ماهورهای رسی رفیع وجود دارد و در سمت دیگر آن دشتی وسیع با تپه های ماسه ای، برای رسیدن به کویر رضا آباد،دو روستای قلعه بالا و رضا آباد نزدیک ترین روستاها به این کویر می باشند.از جمله گونه های جانوری ساکن در این منطقه می توان به یوز پلنگ آسیایی،گورخرآسیایی،هوبره و زاغ بور اشاره کرد.پیش از ساخت خانه های کنونی روستای رضا آباد،این منطقه محل قشلاق عشایر ایل چوبداری از ایلات افغان بوده است که از حرات به حاشیه ی کویر کوچ می کردند و هنوز هم در آن جا در چادر سکونت دارند.به سبب ویژگی های ذکر شده،کامل ترین نمونه روستای کویری را می توان روستای رضا آباد نامید.سوغاتی این روستا اصولا از پشم شتر،بز و گوسفند است که با آن کالاهایی چون کلاه سنگ سری،دستبندهای پشمی،کیف دستی،گلیم،شال گردن و غیره می بافند.از غذاهای محلی این روستا می توان به کتلت شیر،قوروتی و کمه جوش اشاره نمود.

جاذبه های کویر رضا آباد

همچون دیگر تفریحات رایج در کویر،بارش شهاب در ماه های مرداد و آذر،هنگامی که آسمان صاف و عاری از غبار باشد؛از تجربه های شگفت انگیز کویر است که باید پیش از سفر در سایت های نجومی جستجو شود.رالی،موتور سواری،آفرود و سافاری،قدم زدن در شن های کویر و شترسواری از دیگر جاذبه های کویر رضا آباد می باشد.کویر رضا آباد شاهرود تقریبا نزدیک ترین کویر به جنگل شاهرود معروف است که می توان از جاذبه های آن مانند جنگل ابر و… بازدید نمود.

توصیه های سفر به کویر رضا آباد

پیش از شروع سفر حتما خودروی مناسبی را در صورت لزوم پیدا کنید و اطلاعاتی در زمینه ی راهکارهای کاربردی در صورت نشست در ماسه ها کسب نمایید.در طول کویرنوردی به هیچ عنوان از روستا دور نشوید و برای نشستن مناطق گود را انتخاب کنید تا از نیش حشرات در امان بمانید.همواره آتش را روشن نگه داشته و از خاموش شدن آن جلوگیری نمایید.در صورت علاقه به عکاسی،اطلاعاتی در زمینه عکاسی در شب کسب نمایید تا قادر به ثبت تصاویری فوق العاده زیبا باشید.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

Must Read

ارگ کریم خان شیراز | عکس + مستند کامل و جذاب

ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز از ساختمان چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج ان نقاش نگارهایی شاده و زیبا...

جاذبه های گردشگری شهرستان نور

شهرستان نور نور از زیباترین شهرهای شمال کشور است که جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیاری همچون آبشار اب پری، دریاچه الیمالات و پارک جنگلی...

کویرهای ایران

  کویر مرنجاب کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان واقع شده است که از شمال به دریاچه ی نمک آران و...

کویر ورزنه کجاست؟ | عکس + فیلم مستند

  کویر ورزنه کویر ورزنه  یکی از زیبایی های بخش شرقی اصفهان و بخش مرکزی است.این کویر در فاصله ی 117 کیلومتری شهر اصفهان و 10...

غارهای اطراف تهران – معرفی عکس + فیلم مستند

سفری مهیج به غارهای اطراف استان تهران همراه با عکس و مستند های جذاب که قبل از سفر حتما ببینید. غارهای اطراف تهران را از...