اولین پل معلق شیشه ای ایران

پل شیشه ای اردبیل کجاست؟

پل معلق شیشه ای هیر

پل معلق شیشه ای هیر

 چه زمانی که با خوردو و چه زمانی که با پای پیاده و قدم‌زنان از روی آن‌ها رد شدیم. اما برخی از پل‌ها وجود دارند که راه رفتن روی آن‌ها پر از هیجان است؛ مثل پل‌های معلق روی دره‌های عمیق یا رودخانه‌های خروشان ساخته شده‌اند و ما را یاد صحنه‌های فیلم‌ها می‌اندازد. حالا ما هم می‌خواهیم به سراغ یکی از همین پل‌های معلق، تمام شیشه‌ای و قوسی شکل در دربند هیر اردبیل برویم. پس اگر به دنیال هیجان و بالا بردن آدرنالین خونتان هستید پل‌ها شکل‌های مختلفی دارند؛ از پل‌های چوبی گرفته تا پل‌های آهنی، فلزی و شیشه‌ای. خیلی از آن‌ها را هم در شهرها و روستاها دیدیم و از روی بعضی‌ از آن‌ها هم عبور کردیم؛

پل معلق هیر در دل طبیعت تماشایی و زیبای دربند هیر جای گرفته است. در حالی که روی این پل قدم می‌زنید، از یک سوی، کوه سبلان را که محکم و با صلابت از دور پیدا است و از سویی دیگر، کوه‌های باغرو و باغ‌های میوه‌ی هیر را می‌بینید. در زیر پایتان رود پر آب هیر چایی در دل دره‌ی دربند هیر جریان دارد که با عبور خود حیات و زندگی را به منطقه هدیه کرده است.

پل معلق هیر، اولین پل تمام شیشه‌ای و قوسی شکل ایران و جهان است که به دست مهندسان ایرانی برپا شده و کلیه‌ی قطعات شیشه‌ای و کابل‌های فلزی آن در داخل کشور ساخته شده است. این پل معلق که در مساحت حدود ۲۰ هکتار برپا شده است، حدود ۲۰۰ متر طول دارد و از سطح زمین نزدیک ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. عرض این پل ۱۲۰ سانتی‌متر است و ضخامت شیشه‌ها سه سانتی‌متر است. ساخت پل معلق هیر از سال ۱۳۹۷ شروع شد و از خرداد ماه ۱۳۹۹ گردشگران و مسافران می‌توانند از آن دیدن کنند

این پل بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی بوده و در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار و با هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال احداث شده است. منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی بزرگ ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است. این مجموعه گردشگری شامل تالارهای پذیرایی. سوییت های اقامتی. سایت بالن سواری و ورزش های هوایی رستوران گردان  و بازارچه های صنایع دستی. شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی است.

این پل ۲ متر عرض. ۳۶۵ متر طول و ۸۰ متر از کف دره خیاوچایی ارتفاع دارد. ارتفاع کل پل ۲۱ متر است و عمق فونداسیون کابل ۱۲ متر با کابل های ۷۰ میلی متری فولادی است. در ساخت عرشه پل از موا پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت و حریق و ضربه به همراه صاعقه گیر و بادسنج و سنسورهای کنترل حرکتی و دمپرهای خنثی کننده رزونانس استافده شده است. این پل جا به جایی افقی ۲ متر و دید فرودست پارک جنگلی و فرداست قله سبلان هیجان به اندازه ترن هوایی به عبور کننده از خود القا می کند.

امنیت اپل براساس ایین نامه های جهانی تعریف شده است. به طور که در روزهای تعطیل ۳ هزار نفر از ان عبور می کنند.

مستند کوتاهی از پل شیشه ای اردبیل کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *