غارهای اطراف تهران – معرفی عکس + فیلم مستند

فهرست مطالب

سفری مهیج به غارهای اطراف استان تهران همراه با عکس و مستند های جذاب که قبل از سفر حتما ببینید.

غارهای اطراف تهران را از نزدیک دیدید؟

غار بورنیک

غار بورنیک

غار برونیک طولانی ترین غار اطراف استان تهران در نزدیکیهای فیروزکوه بعد از امین اباد و قبل از نمرود به سوی روستای هرانده می رویم.هرانده روستای قدیمی در دل دره زیبای هرانده است و در مجاورت رودخانه نمرود بنا شده است. کار اصلی مردمان این روستا باغداری است. میوه های این روستا سیب / گلابی / البالو و زردالو است. همچنین مزارع گسترده پرورش گل در جای جای منطقه به چشم می خورد. پس از جمع اوری وسایل در مسیر رودخانه و در طول دره شگفت انگیز و چشم نواز هرانده رو به جنوب حرکت میکنیم انگاه صعود خود را از شیبی تند و تپه ای به سمت دهانه در سمت راست رودخانه اغاز کرده و به دهانه غار بورنیک می رسیم. دهانه عظیم که بیانگر عظمت و دنیایی ناشناخته درون غار است. تالار اول غار با سقفی بلند و شیبی مایل و ممتد پذیرای اولین قدمهای اعضای گروه است سمت راست تالار بعد از طی چند ده متری به بن بست می رسد. مسیر را در سمت چپ و از دالانی با شیب تند به سمت پایین ادامه می دهیم از این قسمت به بعد مسیر دشواریهای خاص خودشو رو داره لذا احتیاط و توجه کامل را می طلبد. پس از طی فراز نشیبهای متعدد و عبور از دالانها دهلیزها و تالارهای بزرگ در قسمتی تقریبا مسطح. بعد از حدود ۲ ساعت به استراحت می پردازیم سپس دوباره مسیر را پی می گیریم و خود را به تاریکی و سکوت شگفت انگیز درون غار می سپاریم. مجموعه ای بی کم نظیر استلاگمیت . استلاگتیت در همه جا به چشم می خورد. دهلیزهای زیادی در گوشه و کنار وجود دارند و ما سعی می کنید که در حد توان به تعدای از انها نفوذ کنید از بسیاری از دهلیزها تنها به حالت خزیده می توان عبور و در عرض برخی تالارها ارتفاع به بیش از بیست متر می رسد در نهایت پس از کاوشی ۵/۵ ساعته. مسیر پیموده شده را باز می گردیم محوطه مسطح روی دهانه و نیز قسمتهای از تالار اول گنجایش اطراق دهها نفر را دارد صبح روز بعد به سمت هرانده راه می افتیم و با رضایت خاطری کامل و ارامشی عمیق از این برنامه به سمت تهران حرکت کنید.

مستند کوتاهی از غار بورنیک کلیک کنید

غار رود افشان

پس از خروج از تهران از بومهن گذشته شهر گیلاوند را پشت سر می گذاریم و در مسیر فیروزکوه راه را ادامه می دهیم. از کنار دهکده سیداباد به سمت راست پیچیده در جاده اسفالت فرعی طی مسیر می کنیم.

سپس به ورستای کلاک می رسیم کمی پایین تر در سمت چپ جاده ای اسفالته. با پیچ و تابی تند و شیب دار نمایان می شود که در سمت راست ان رودخانه ای جریان دارد.از دهکده رود افشان عبور میکنیم این راه دو ساعت طول می کشد سپس به سمت غار به راه می افتیم و از روی پای چوبی و لرزان عبور می کنیم. انگاه قدم در راهی پوشیده از بوته زارها می گذاریم که سر بالایی نسبتا تندی دارد.

دهکده رود افشان تا غار ۱ ساعت طول می کشد از پایین دهانه غار به هیچ وجه دیده نمی شود ورودی غار بسیار بزرگ است و تا ته گلوگاه ان شیب تندی قرار دارد. داخل غار تالاری که سقف بزرگی دارد دیده می شود. چراغ قوه ها را روشن کرده کلاه ایمنی به سر می گذاریم و راه می افتیم. درون غار نسبتا گرم است از دروازه سمت چپ به راه خود ادامه می دهیم و قدم در تالار سمت راست می گذاریم. اهسته پیش می رویم. سنگهای صیقلی ستونهای مرمرین و کانالی هزارتو و شگفت انگیز حاصل تلاش مداوم میلیونها ساله قطرات اب است در گوشه کنار سوراخهایی دهان گشوده که حکایت رمز و راز بی انتهای تالار دیگری است. رسیدن به انتهای غار ۳ سال طول می کشد مسیر رفت و بازشگت را هیت کوهنوردی استان تهران کابل کشی کرده است که راهنمایی خوبی برای بازدید از غار است.

مستند کوتاهی از غار رود افشان کلیک کنید

غار هملون

در جاده ای کوتاه و باریک که فشم را به میگون وصل می کند و ازانجا رو به شمشک و گردنه دیزین ادامه می یابد.

درون دره ای کوچک در سمت چپ جاده که پلی بر ان قرار دارد. غار کوچک هملون قرار دارد. برای دستیابی به دهانه این غار می باید راه پاکوب بسیار مشخصی که ما را به دهانه غار می رساند انتخاب کنیم. غار هملون برای بازدیدهای اولیه ان دسته از علاقه مندان که برای نخستین بار است پای به درون این گونه غار می نهند در مجموع جالب و اموزنده است. تلارهای کوچک پیچ در پیچ و کف گلی از ویژیگیهای این غار است. در غار هملون نیز مانند بسیاری از غارها ایران. متاسفانه اثار تخریب دیده می شود. برای بازید از غار هملون یک روز کافی است.

مستند کوتاهی از غار هملون کلیک کنید

غار یخ مراد

غار یخ مراد

این غار از جمله غارهای دیدنی و پر ارزش است که در ابادی گچسر واقع در ۱۰۴ کیلومتری تهران تهران کنار جاده چالوس قرار دارد.

این غار تقریبا به فاصله دو ساعت راه. در طول جاده ای به طرف غرب قریه ( کهنه ده ) واقع است. دهانه غار به عرض ۹/۵ و به ارتفاع ۳ متر رو به شمال شرقی باز شده است. غار یخ مراد. در ادوار گذشته زیراب بوده و در حقیقت یک غار زیر دریایی است. این مطلب از وضع طبیعی غار و بقایای وجود فسیل که در روی تخته سنگی در مدخل غار باقی مانده است روشن می شود.

فسیل مزبور از نرمتنان دریایی است که دوران سوم وجود داشته است و بدین ترتیب اگر پیدایش غار را همزمان با ان بدانیم عمر ان بالغ بر ۵۰ میلیون سال می شود. این غار دارای بادگیر و هواکشهای فراوانی است که هوا با شدت از انجا وارد غار می شود و غار را فوق العاده سر می کند و باعث می گردد که ابهای موجود در غار یخ ببندند. یخهای غار از اواسط ماه دوم بهار شروع به ذوب شدن می کند. به طور کلی این غار دارای سه تالار بزرگ و سه یخچال زیرزمینی و نیز چند قسمت دیگر و هفت حلقه چاه است.

نکته قابل توجه این است که غار مزبور در بخشی چهار طبقه می شود که در یک امتداد عمودی به عمق ۲۰ متری روی هم قرار گرفته اند. این غار تنها غاری است که تاکنون به این کیفیت مشاهده شده است.

مستند کوتاهی از غار یخ مراد کلیک کنید

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.