جاذبه های شهرستان نور

جاذبه های گردشگری شهرستان نور

شهرستان نور

نور از زیباترین شهرهای شمال کشور است که جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیاری همچون آبشار اب پری، دریاچه الیمالات و پارک جنگلی کپشل را در طبیعت هود جای داده است.

نور یکی از قدیمی ترین نواحی شهرنشین طبرستان، انبوهی از جاذبه های گردشگری و طبیعی را در اطراف خود جای داده است. نام دم دیگر قدیمی نور که حتی ساکنان کنونی آن نیز گه گاه به جای نور به کار می برند، نام کنونی نوز از رودخانه گرفته شده که از کوه های البرز سرچشمه می گیرد و به رود هزار می پیوندد.

آبشار آب پری

آبشار آب پری

ابشار آب پری کجاست

این ابشار در فاصله ۵ کیلومتری شهرنور، در نزدیکی شهر رویان واقع شده است. در آب پری درختان با فاصله کم از یکدیگر قرار دارند و بیشتر مناطق بکر و دست نخورده مانده است. این ناحیه همسایه کجور و یوش است. آبشار آب پری در کناره جاده قرار گرفته است. این ابشار، شباهت چندانی به آبشار ندارد زیرا قسمتی از سنگ های کوه در اثر رانش زمین در شیب تندکوه جمع شده اند و آب کمی از لابه لای این سنگ ها در جریان است. اختلاف درجه حرارت این ناحیه با هوای شهر رویان تقریبا ۱۰ درجه سانتی گراد است. درختان جنگلی در مناطق کم ارتفاع تر و درختان کاج در نقاط بلندتر دیده می شوند. هنگامی که وارد مسیر می شوید، درختانی سر به فلک کشیده در دو سوی مسیر شما را محو تماشا می کنند، هر چه به سمت جلو حرکت می کنید، شگفتی های بیشتری برای شما نمایش داده می شود. این جاده کوهستانی و جنگلی با پیچ های پی در پی، مسیری مهیج دارد که امکان چادرزدن و پیک نیک نیز در آن وجود دارد.

تفریحات آبشار آب پری

پارک  رویان دارای امکانات تفریحی و گردشگری عالی است : رستوران های محلی، آللاچیق ،سرویس بهداشتی و وسایل بازی کودکان می باشد که سبب شده در طول سال گردشگران داخلی و خارجی را برای تفریح و گشت و گذار خود این آبشار را انتخاب کنند.

پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپل

شهر چمستان در مسیر ییلاقی لاویج و در حد فاصل ۲/۵ کیلومتری از چمستان واقع شده است. موقعیت جغرافیایی کپشل از شمال به جاده نور-چمستان، از جنوب به کوه لاویج، از شرق به جنگل های چمستان و از غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان محدود می شود. این عرصه ۷/۲۱ هکتار یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در شهرستان نور است.وشش این منطقه شامل ۶ تیپ جنگلی توسکا، لرک، بلوط، افرا، ممرز و انجیلی می‌شود. علاوه بر پوشش گیاهی زیبا و منحصربه‌فرد، رودخانه‌ها و چشمه‌های شفاف و زلال، از دیگر دلایل جذب گردشگر به این پارک جنگلی هستند.

دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات

دریاچه سد الیمالات در ۸ کیلومتری نور در مسیر جاده نور-چمستان قرار دارد فاصله آن از جاده اصلی نور به چمستان حدود ۳ کیلومتر است. دریاچه الیمالات که در جنگل واقع شده است، به عنوان گردشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این دریاچه آن قدر زیباست که گویی جنگل را در اغوش گرفته است.در آنجا همه چیز برای چند ساعت تفریح و البته ارامش مهیاست. سدخاکی الیمالات در ه رفصل زیبایی خود را دارد اما بهار و پاییز به خاطر افسون رنگ برگ ها و درختان فضای متفاوتی می یابد. لباس و کفش مناسب برای محیط جنگلی به همراه داشته باشید.

ابشار سیسنگان

آبشار سیسنگان

آبشار سیسنگان

منطقه کجور تا سی سنگان یکی از مناطق تاریخی است که به وسیله یک راه مالرو ارتباطی در گذشته جهت رفت و امد بین کجور و سی سنگان موزد استفاده قرار می گرفته است. این آبشار در تنگه معروف نهر رودبار واقع است. برای حرکت در این مسیر لازم است ابتدا از شهر کجور وارد جاده معدن زغال سنگ شوید که معدن فعالی است. بعد از بعد عبور از معدن از یک مسیر مالرو می رسید که مشخص است. این مسیر بیشتر در امتداد رودخانه است و از این رو مشکلی برای آب نخواهید داشت. ادامه این مسیر آبشار معروف سی سنگان و در نهایت پارک جنگلی سی سنگان منتهی می گردد. کجور شهر کوچکی است که برای دسترسی به آن ابتدا باید به مرزن آباد رفت. پس از ۵ کیلومتری به سمت چالوس به دوراهی کجور می رسید بعد از عبور از پل ۵۰ کیلومتر تا کجور فاصله است.

آبشار ونوش

آبشار ونوش

آبشار ونوش

روستای زیبا و گردشگری ونوش، از شمال به سواحل زیبای زیبای خزر جنوب به سلسله جبال البرز و پوشیده از جنگل سرسبز، از غروب به رودخانه کل رود منتهی می گردد. شالیزارهای پرمحصول باغ ها مرکبات و درختان صنوبر و… هر یک در ارایش هرچه زیبا و افسوس کننده ونوش نقشه داشته و محل عبور گردشگران جهت دسترسی به ورستای نارنج بن، پاشکلا، خزر تیره، عالم کلا، منوچهر کلا، عزت کاسگر محله، تاشکو و سپس جاده کدیر و جنگل آب پری و یا به سمت ساحل و شهر رویان از جاده کمربندی است. مجموعه آبشارهای ونوش در جنوب روستا و در میان ارتفاعات جنگلی علوی کلا واقع شده اند. ونوش در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان نور و در کنار جاده فرعی منشعب از جاده ساحلی نور-نوشهر قابل دسترسی است. همچنین فرعی منشعب از جاده رویان به آبشار پری به ونوش منتهی می گردد.

منطقه ونوش دارای آبشارهای کوچک و بزرگ و متعددی است که از میان سه آبشار عموما مورد استفاده فرودهای فنی گروه های کوهنوردی قرار می گیرند. آبشار اول ونوش دارای ارتفاعی در حدود ۱۵ کیلومتر و عمق حوضچه ای در حدود یک متر است. آبشار دوم و بزرگ ترین آبشار ونوش دارای ارتفاعی  در حدود ۴۰ متر و عمق حوضچه ۴ متر و آبشار سوم ۱۵ متر و عمق حوضچه یک متر است. در صورتی که برای فرودهای فنی به منطقه سفر می کنید رعایت نکات فنی همچون آشنایی با فنون شنا، چک کردن رول کوب ها و طناب ها و سایر موارد ایمنی ضروری

آبشار حرام او

آبشار حرام او

ابشار حرام او

حرام او نام ابشاری در ۲۵ کلیومتری جاده ییلاقی نور-بلده است.این مسیر بیشتر به نام جاده  ((آبپری))  شناخته می شود.این ابشار در کنار جاده قرار گرفته و ارتفاع در حدود ۱۵ متر دارد. اگر چه میزان آبی که از ان فرو میریزد ناچیز است، اما گلسنگ های زیبایی که روی سنگ های آن رویده، زیبایی خاصی ایجاد بدان بخشیده است. بیشتر اوقات می توان بومیان نور و روستاهای اطراف را در حال پر کردن قمقمه های اب در اطراف این منطقه مشاهد کرد. ساکنین این مناطق معتقدند این آب دارای خواص درمانی است. او (OW) در گویش طبری همان آب است.حرام از حرم و به معنای مقدس امده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.