معرفی ابشارهای استان زیبای گیلان

فهرست مطالب

معرفی ابشارهای جذاب استان گیلان

ابشار ویسادار

ابشار ویسادار گیلان ایران آهانا

  ابشار ویسادار را باید در جنگلهای پیلمبرا در نزدیکی رضوانشهر ببینید چطور باید به ان برسید؟ از رشت راهی رضوانشهر شده  و سپس به سمت غرب در جاده استارا ادامه مسیر دهید تا به پره سر برسید. از پره سر یه سمت صیقل سرا و ابویار منحرف شده وسپس از ان طی حدود ۱۳ کیلوتر به تابلوی ابشار ویسادار می رسید در سمت چپ تنها نشانه های شما هستند! تقریبا یک سوم ابتدایی این جاده اسفالته ما بقی خاکی. تنهای یک بارنددگی کافی است که تردد وسیله نقلیه عادی مانند سواری با مشکل جدی روبرو شد در چند نقطعه عبور شما را بسیار دشوار می کند حتما قبل از حرکت به سمت ابشار پیش بینی هواشناسی را دنبال کرده و همچنین از عدم وجود بارندگی در روزهای گذشته مطمعن شوید. در نزدیکی ویسادار ابشار اسیابگا بر روی وردخانه شفارود واقع شده است که راه دسترسی ان از رضوانشهر میبشاد البته ادامه همین جاده نیز طبق اطلاعات نقشه راه های استانی به روستای ارده و ابشار اسیابگا می رسد.

ابشار ویسادار در ۱۶ کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر قرار دارد و از معروف ترین جلوه های طبیعی و یکی از زیباترین ابشارهای ایران و سومین ابشار مرتفع استان گیلان است

این ابشار بروری رودخانه لمیر و در کنار جاده جنگلی منتهی به روستای لمیر واقع شده است و می توان از روی یک پل فلزی به خوبی عظمت و زیبایی ان را مشاهده نمود. صدای ریزش اب از ارتفاع ۲۰ متری و نیم دایره ای که اب در دل سنگ و صخره ای برای رسیدن به رودخانه ایجاد می کند منظره فوق العاده دیدنی را به نمایش می گذارد. از ویژگی های مهم این ابشار مسیر بسیار زیبا و جاده اسفالت تا خود ابشار است. ویسادار به معنی سایه درخت بید است و ابهت این پدیده طبیعی زمانی بشتر می شود که از پایین به ان نگاه کنید. صدای پرندگان و شرشر اب و نور خورشید که از لا به لای درختان نبوه خود را به زمین می رساند. جلوه ای است که در کمتر منطقه ای یافت می شود پس اگر به دنبال دیدن این زیبایی هستید هنگام سفر به غرب گیلان ابشار ویسادار را در پره سر رضوانشهر از یاد نبرید.

بازدید از این ابشار به کوهنوردانی که قصد صعود به قله سبلان را دارند و از مرکز یا شرق ایران راهی مشگین شهر می شوند. پیشنهاد می کنیم چرا که این انحراف کوتاه و صرف زمان کمتز از ۲ ساعت یکی از ابشارهای جنگلی زیبایی ایران را میتوان دید.

( مستند کوتاه از ابشار ویسادار کلیک کنید )

 

ابشار زمرد

ابشار زمرد استان گیلان

 اب ابشار حویق از ییلاقات سرازیر می شود و بالتر از ان چند ابشار کوچک وجود دارد که از زیبایی ویژه ای برخوردار هستند. ییلاقات خوش اب و هوای حویق . دره ها . چمن زارها . مراتع و دشت های زیبا در فصل تابستان برای تفریح و گردش و استفاده از اب و هوای مناسب یکی از ظرفیت های جذب گردشگری منطقه تالش محسوب می شود که مهمترین انها. ییلاقات برزوبگ / زری / زرگری / کته چولی / و آترانماری است.

آبشارهای دوقلو کمی بایکدیگر تفاوت دارند، آبشار بزرگ‌تر ارتفاعی برابر با ۱۵ متر داشته و پرآب‌تر است. آبشار کوچک‌تر به صورت پلکانی بوده و از دو پله به ارتفاع ۴ و ۸ متر تشکیل شده و کم‌آب‌تر است.

آبشارهای حویق به علت سردی آب، دارای قزل‌آلای بیشماری هستند که در آب زندگی می‌کنند. یکی از تفریحات آبشار زمرد حویق نشستن و ماهی‌گیری در این منطقه است.

مردم حویق به زبان ترکی و تالشی صحبت می‌کنند و پیشه‌ی آن‌ها کشاورزی و دامداری است. محصولات حویق عبارتند از: برنج، لبنیات، عسل، گیلاس و سیب زمینی

آبشار زمرد حویق را در چهار فصل سال می‌توان برگزار کرد. اما بهترین فصل آن که زیبایی آبشارها شما را سرمست خود خواهد کرد، بهار و تابستان است. در طی مسیر از تماشای معماری خانه‌های منطقه، سنت و فرهنگ مردم تالش و لباس‌های زیبای مردم این منطقه بسیار لذت خواهید برد و در انتها، قدم‌زدن و تماشای طبیعت پیرامون این دو آبشار زیبا آرامشی وصف ناپذیر به شما هدیه خواهد داد. این منطقه به علت عدم دسترسی ماشین به آن، خوشبختانه هنوز بکر و دست نخورده مانده‌است.

 

 

ابشار زمرد یکی از زیباترین پدیده های گردشگری شهرستان تالش و استان گیلان است. که در تمام فصول سال گردشگران و کوهنوردانی از دیگر نقاط و استانهای دیگر را به خود جذب می کند. این ابشار در شهر حویق و در ۴۰ کیلومتری شمال شهر تالش قرار دارد. فاصله این ابشار از بازار شهر حویق ۹ کیلومتر است که قسمتی از جاده ان اسفالت و بقیه خاکی و کوهستانی می باشد.

مستند کوتاهی از ابشار زمرد کلیک کنید

ابشار لونک

ابشار لونک استان گیلان

آبشار لونک در جنگل و منطقه جنگلی به همین نام قرار دارد. آبشار لونک به مانند ریسمانی نقره‌ای در میان درختان سبز و زیبای جنگل کشیده شده است. همچنین بعد از سقوط بر روی سنگ‌های رودخانه جاری می‌شود. در قسمت‌هایی از دیواره آبشار، سنگ‌ها و صخره‌هایی دیده می‌شود که باعث شده در زمان سقوط آب، موجی به در آب ایجاد کند و قطرات آب در فضا پراکنده شود. در بخش بالای آبشار درختان به صورت سایبان بر روی آب قرار گرفته‌اند و صحنه‌ای بی‌نظیر ایجاد شده است.

در فصل بهار و پاییز اب فراوانی دارد و تابستان کم اب می شود. این منطقه علاقه مندان خاص خود را دارد و زوجهای جوان در روز عروسی خود به کنار این ابشار امده و عکسهای به یاد ماندنی میگیرند از دیگر مناطق سیاهکل می توان به جنگلهای طبیعی حاشیه مسر سیاهکل یه دیلمان رودخانه بسیار زیبا با اب بسیار خنک در تابستان که فاصله دسترسی ان از سطح مسیر به علت قرار گرفت در دره گاهی به بالای ۱۰۰ متر می رسد.  البته آبشار لونک در تابستان نیز می‌تواند یک تفریحگاه خنک به حساب آید. به ویژه اگر از تهران یا دیگر شهرهای گرم به این منطقه سفر می‌کنید، می‌توانید به کنار آبشار رفته و در کنار حوضچه کوچک آبشار، کمی خنک شوید. زمستان اما آبشار لونک یخ می‌زند و هوا در این منطقه بسیار سرد و یخ‌بندان می‌گردد. پیشنهاد بازدید در این فصل را نداریم اما اگر اهل ماجراجویی هستید، حتما پس از پشت سر گذاشتن بحران کرونا، با تجهیزات کامل به دیدن آبشار یخ‌زده بروید.

در بالای ابشار جنگلی زیبا درختان ممرز/ افرا / انجیلی / لرگ و… دیده می شود که داخل جنگل به وسیله منابع طبیعی برای استراحت مردم اماده سازی شده است.

( مستند کوتاه از ابشار لونک کلیک کنید )

 

ابشار شیطان کوه

ابشار شیطان کوه استان گیلاناین ابشار زیبا که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود به وسیله پمپاژ اب از استخر نغدیه شده و در حوضچه هایی برای تخیله و حرکت اب در پایین ان احداث شده است. در کنار این ابشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران به پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله که از کنار ابشار و پای کوه اغاز شده و از درختان سرسبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.

استخر لاهیجان در پای شیطان کوه استخری بزرگ به وسعت ۱۷ هکتار قرار  دارد که گفته می شود به دستور شاه عباس احداث شده است استخر دارای جزیره ای زیبا می باشد که توسط پل به حاشیه جنوب ان متصل شده است طول حاشیه این استخر نزدیک به ۲ کیلومتر است که در کنار بلواری زیبا قرار دارد که دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می باشد.در سالهای اخیر با طراحی شهرداری لاهیجان فضایی در بالای شیطان کوه ایجاد شده که به علت مشرف بودن به شهر به نام بام سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه متصل می شود. مجموعه بام سبز به علت جذابیت و منتهی  شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است. تماشای روزها و شب های لاهیجان از فراز بام سبز از دیگر جاذبه های این مجموعه تفریحی می باشد.

( مستند کوتاه از ابشار شیطان کوه کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.