ارگ کریم خان سفری با ایران آهانا

سفری به ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز از ساختمان چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج ان نقاش نگارهایی شاده و زیبا به وسیله آجر به ارتفاع حدودا ۱۵ متر دیده می شود، نظر هر بیننده ای را نسبت به حکومت پر عظمت کریم خان تغییر می دهد. در این ساختمان که ارگ کریم خان نامیده می شود، خانواده زند زندگی می کردند. قلعه چهار برج دارد که ارتفاع برج ها از دیوار قلعه بیشتر است. در سمت غربی حیاط، تالار اصلی ارگ و منزل رسمی و استراحتگاه کریم خان زند قرار داشته است.

در هر طبقه دو اتاق وجود دارد که یکی از آنها برای استراحت سربازان و دیگری برای نگهداری اسلحه بوده است. ساختمان های مسکونی ارگ در قسمت شمالی ، غربی و جنوبی قرار دارد. هر یک از آنها یک ایوان و یا دو ستون سنگی در نمای جلوی خود دارند. نکته جالب در مورد این ساختمان ها این است که همه آنها به هم پیوسته اند. در مقابل هر ایوان ، یک حوضچه کوچک طراحی شده است که قبلاً توسط رکن آباد قنات تغذیه می شد که اکنون خشک شده است. دروازه برج شرقی که دروازه اصلی ارگ است با یک تابلوی بزرگ کاشی کاری تزئین شده است. این تابلو تصویری از رستم است. حمام اختصاصی پادشاه و برخی دیگر از امکانات رفاهی نیز در آنجا قرار دارد.

برج های اطراف ارگ کریم خان دارای سه طبقه مجزا است که می توان با استفاده از پله مارپیچ به طبقه فوقانی رسید.

 

ارگ کریم خان کالسکه سواری

ارگ کریم خان کالسکه سواری

 

همه چیز درباره ارگ کریم خان شیراز

این بنای تاریخی ۴۰۰۰ متری در مرکز یک محوطه با مساحت ۱۲۸۰۰ متر مربع قرار گرفته است. ارگ در خارج دارای ۴ دیوار بسیار بلند ۱۲ متری است که با ۴ برج آجری دایره ای شکل با ارتفاع ۱۴ متر و با زاویه ی ۹۰ درجه به هم متصل شده اند. عمده ی مصالح به کار رفته در این بنا از سنگ و گچ است. تمای دیوارهای ۱۲ متری اطراف، دارای ضخامت ۳ متری در پایین و ۲٫۸ متری در قسمت های بالایی هستند. طراحی این بنا در واقع هم مسکونی و هم نظامی است.

ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را  به عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد به ارگ کریم خان معروف شد. دز زمان سلطنت پهلوی از ارگ کریم خان به عنوان زندان استافده شده که آسیب های به آن وارده شده است. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. این بنای بزرگ اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اداره می شود و از چندسال پیش کار مرمت این بنا آغاز شده است تا به عنوان موزه بزرگ فارس موزد استفاده قرار گیرد.

 

ارگ کریم خان کالسکه سواری

ارگ کریم خان کالسکه سواری

 

بنای تاریخی ارگ زیبای شیراز

ساخت ارگ کریم خان بین سالهای ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی انجام شد و کریم خان بهترین معماران زمان خود را جهت ساخت آن بکار گرفت. او همچنین بهترین مصالح را از داخل و خارج کشور تهیه و ساخت بنا را به سرع تمام کرد. این بنا دردوره زندیه به عنوان استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به عنوان محل زندگی فرماندارن محلی استفاده می شد. عبدالحسین میرزا فرمانفرما حکمران فارس، دستور به بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده در این بنا داد.

ارگ کریم خان، در حقیقت اندرونی و قصر سلطنتی سلسله زندیه در شهر شیراز بود. این ارگ، به شکل قلعه‌ی آجری با دیوارهای بلند ساخته شده که در هر چهار گوشه آن برجی بزرگ بر پا است. روی برجها نقشهای آجری جانبی دیده می‌شود و بر سردر ارگ، مجلس کشته شدن دیو سفيد به دست رستم، با کاشی های هفت رنگ تصویر شده است. در چهار جبهه درونی ارگ، ساختمان های جالبی وجود دارند که بیشتر کاشی کاری‌های آنها از بین رفته است.

نمای داخل ارگ کریم خان

نمای داخل ارگ کریم خان

 

در زمان سلطنت پهلوی از ارگ کریم خان به عنوان زندان استفاده شد.

بنای ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است. بخش دورنی ارگ با ایوان ها و اتاق های نقاشی شده، آبنماها و باغچه ها از ظرافت خاصی برخودار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف ان است. ظلع شرقی شامل حمام خصوصی  و برخی امکانات خدماتی است.

برج و باروی چهارگانه به انضمام خندقی که سابقا دور آن حفر شده بود نیز نقش  دفاعی بنا را برعهده داشته اند. ضخامت دیوارها در پایه ۳ متر و در بالا ۲/۸ متر است. ارتفاع برجها نیز ۱۵ متر می باشد و از آجر ساخته شده اند.

نمای داخل ارگ کریم خان

نمای داخل ارگ کریم خان

نمای داخل ارگ کریم خان

نمای داخل ارگ کریم خان

 

نمای بیرون ارگ کریم خان

قبل از شروع سفر به شهر زیبای شیراز از سایت ایران آهانا اقامتگاه خود را رزرو کنید

(مستند ارگ کریم خان برای مشاهده کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *